ależy spełnić, by można było wykonywać ten zawód.
Trzeba mieć świadomość, że najbardziej istotne nie będą takie narzędzia, jak zwyżka czy podnośnik.
Należy zdawać sobie sprawę, że każda praca w trakcie której różnica poziomów pomiędzy stanowiskiem, a posadzką wynosić przynajmniej jeden metr zaliczana jest do prac na wysokości. Doskonałym przykładem będzie praca na konstrukcjach budowlanych, rusztowaniach, kominach, stropach czy innych podwyższeniach.
Praca na wysokości będzie zatem zawsze, gdy pracownik będzie pracował na powierzchni znajdującej się przynajmniej 1 metr nad poziomem posadzki, a także miejsce to nie będzie zabezpieczone stałymi konstrukcjami oraz będzie nieodsłonięte.
Trzeba także mieć świadomość, że powierzchnie pracy, a także powierzchnie przejścia na poziomie jednego metra nad powierzchnią ziemi czy posadzki muszą być wyposażone w balustrady o określonej konstrukcji. Praca na wysokości jest szczególnie niebezpieczna, dlatego musi podlegać określonym zasadom organizacji.
Jeśli chcemy zarobić i rzetelnie wykonywać
Prace na wysokościach mogą być intratną propozycją dla bezrobotnych osób. Nie wymagają specjalnych zdolności, może je wykonywać wiele osób. Nie znaczy to oczywiście, że każdy może wykonywać taki rodzaj pracy. Trzeba spełniać szereg czynników, głównie w kwestii zdrowia. Lekarz medycyny pracy oceni, czy możemy pracować na wysokościach.
Na czym polega taka praca? Bardzo często są to proste prace, które należy wykonać na dużej wysokości. Przykład? Zawieszanie reklam. Podnośnik (popularnie zwana zwyżka) podnosi nas na odpowiednią wysokość, gdzie musimy zerwać starą reklamę i zawiesić nową. Nie jest to szczególnie skomplikowane, trzeba uważać głównie na siebie, by nie zrobić sobie krzywdy.
Jak znaleźć taką pracę? Mamy szczęście, gdyż nie na darmo powtarza się, że jest rynek pracownika. To firmy szukają nas. Wystarczy przejrzeć dobrze internetowe słupy ogłoszeniowe. Szukajmy firm w najbliższej okolicy, na pewno coś znajdziemy. Część firm będzie szukała osób już z uprawnieniami, natomiast część przyjmie zupełnego żółtodzioba, by tylko "zgarnąć" go z rynku pracy i nauczyć. Oczekują dyspozycyjności i dobrej higieny pracy. Jeśli chcemy zarobić i rzetelnie wykonywać swoją pracę, nie powinniśmy mieć problemu z zatrudnieniem.
Niemniej ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad
Uważa się, że prace na wysokościach są bardzo niebezpiecznym zawodem. Jest w tym wiele prawdy, dlatego nie każdy może tę pracę wykonywać. Pracownik powinien mieć pewne predyspozycje, które minimalizują ryzyko wypadku. Osoba pracująca na rusztowaniach lub na zwyżce nie powinna mieć lęku wysokości oraz problemów z błędnikiem. Niemniej ważne jest przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa oraz higieny pracy, które zapewniają maksymalne bezpieczeństwo człowiekowi oraz sprzętowi, na którym wykonywana jest praca. Podnośnik dopuszczony do prac na wysokościach musi być w pełni sprawny, mieć odpowiednie atesty oraz powinien przechodzić okresowe kontrole jakości. Podobne badania oraz kontrole sprawności musi posiadać zwyżka. Ten sprzęt wykorzystywany jest do malowania elewacji, budowania wysokich budynków oraz do pielęgnacji drzew. Nie należy zapominać też o uprawnieniach alpinistycznych, którymi mogą pochwalić się pracownicy dopuszczeni do prac na wysokościach. Uprawnienia wysokościowe obowiązkowe są dla kaskaderów, osób pracujących na budowach, monterów oraz dla pracowników, którzy pracują na platformach wiertniczych. Każdy kurs kończy się egzaminem, który uprawnia pracownika do wykonywania pracy na wysokościach na terenie całego kraju.